Muzej pruža mogućnost upoznavanja života i djela konjičkih drvorezbara, alata i tehnika kojima su se
služili i služe, te sposobnost ovog zanata da preživi više ratova i dokaže da je vrijedan očuvanja.


Vjekovna tradicija Konjica
Vještina drvorezbarenja predstavlja vjekovnu tradiciju na području grada Konjica, koja je dosegla svjetsku afirmaciju.
Između brojnih porodica sa područja grada Konjica koje su se bavile drvorezbarskim zanatom ističu se dvije porodice, Nikšić i Mulić koje su ga učinile svjetski poznatim i prenosile tradiciju s generacije na generaciju.
Muzej drvorezbarstva osnovan je sa ciljem očuvanja tradicije drvorezbarstva, kao i sjećanje na razvoj ovog zanata kroz različite vremenske epohe i sve one generacije zanatlija koji su svojim upornim radom i trudom prenosili svoje znanje i vještine na svoje nasljednike.
Konjičko drvorezbarstvo, kao jedan od najznačajnijih elemenata kulturno-historijskog naslijeđa čovječanstva je u decembru 2017. godine uvršteno na UNESCO-vu Listu nematerijalne baštine, a značajan broj djela konjičkih drvorezbara se nalazi na Listi nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.
Muzej pruža mogućnost upoznavanja života i djela konjičkih drvorezbara, alata i tehnika kojima su se služili i služe, te sposobnost ovog zanata da preživi više ratova i dokaže da je vrijedan očuvanja. Muzej drvorezbarstva dobio je Živa nagradu za najbolji slavenski muzej 2022. godine, i nagradu Luiggi Micheletti za najbolji muzej u Evropi, koju dodjeljuje Evropska muzejska akademija.